T18 TECHNICZNIE = SKĄD BRAĆ TANIEJ GRY?

Gry kosztują. Czasami dosyć sporo. Skąd brać je taniej – gdzie kupować, co kupować, gdzie wymieniać i pozyskiwać je by zapłacić jak najmniej? Mam dla ciebie nieco użytecznych porad w tym zakresie 😉

UWAGA! Odradzam korzystanie z serwisu ENEBA (https://www.eneba.com) – sam miałem z nimi styczność – ten sklep potrafi odmówić zwrotu należności za zakupioną grę jeśli klucz nie działa! Pomimo wysłania im o co prosili wymyślali gruszki na kiju nijak mające się do regulaminu sklepu – aby tylko nie zwrócić należności. Pomijając takie “błahostki” jak błędy w sklepie (zapłacisz… a klucza nie dostaniesz!) po… wysłanie ci faktury z danymi całkowicie innej osoby na całkowicie inny tytuł! Jest to jedyny sklep z kluczami, który mnie oszukał.

ODRADZAM – zakupy na Enebie to proszenie się o kłopoty!

 

Jak każdy wie, gry mogą niekiedy kosztować dosyć sporo. Szczególnie dla nas gdy zarobki mamy polskie a ceny w sklepie Steam na poziomie europejskim. Co prawda ostatnimi czasu sklep Steam zyskał polską walutę w postaci złotówek co w większości przypadków spowodowało, że ceny gier nieco spadły. Niestety kwoty rzędu 30 – 50 – 100zł są dla wielu przeszkodą  nie do przeskoczenia by móc zagrać w tytuł znajdujący się w naszym centrum zainteresowań.

 

Co zrobić?  Cóż czynić by móc zanurzyć palce w pożądanym tytule? Można skierowaeć się w kierunku serwisów wątpliwych etycznie “grosza od ciebie nie wezmę” gdzie piraci za bezcen zaoferują nam to czego poszukujemy. Łącza są w dzisiejszym czasie na tyle szybkie, a internet na tyle rozległy, iż kwestia znalezienia poszukiwanego tytułu skraca się do minut a ściąganie gry maksimum do kilku godzin. No tak. A co jeśli chcemy grać fair w stosunku do siebie samych czy też autora danego tytułu? Docenić jego pracę i dać mu zarobić nieco miedziaków? Co możemy zrobić by wilk był syty i owca cała? Czy istnieje taka możliwość? Istnieje wiele takowych opcji.

 

 

 

 

=== 1. SERWISY PIRACKIE ===

Hej ho piracie! Przybijamy do zatoki! Oczywiście pobieranie gier z torrentów i miejsc o podobnym charakterze jest w pełni nielegalne. Co prawda nic to nas nie kosztuje lecz czasami… Cóż – antywirusy strasznie podnoszą lament przy instalacji czegokolwiek z takich przybytków rozkoszy. Nigdy nie mamy gwarancji, iż prócz samej gry nie instalujemy sobie jakiegoś pasażera na gapę, który aktywuje się chwilę później i zainstaluje nam jakiegoś wirusa czy też backdoora bądź też zaszyfruje dane na dysku żądając opłaty za ich odszyfrowanie. To może skończyć się obecnością keyloggera w systemie, przejęciem kontroli nad naszym komputerem i tak dalej. To największe ryzyko korzystania z pirackich serwisów z grami. Ale jak mawiają – jest ryzyko, jest przyjemność? Oczywiście nie przesadzajmy. Nie stanie się tak za każdym razem. Ale warto mieć na uwadze to, że takie ryzyko jednak istnieje i jest nad wyraz realne.

Należy mieć na uwadze, iż gra jest tak naprawdę programem i instalacja takiego produktu do którego nie posiadamy praw licencyjnych narusza polskie prawo. Co prawda Policja nie wpada do nikogo “na chatę”, nie rzuca nikogo na ziemię i nie podbiega do komputera by sprawdzić czy nie ma tam nielegalnej wersji sapera. Ale tak – posiadanie nielegalnego oprogramowania w postaci najnowszej wersji office czy też Heroes 7 jest tożsame pod względem prawnym. Jeśli kiedykolwiek dojdzie do sytuacji, że twój komputer zostanie zarekwirowany przez policję w trakcie czynności i zawartość komputera zostanie sprawdzona – to można beknąć za nielegalne treści.

Nie wiem skąd się wzięła rozpowszechniona w internecie plotka, że można ściągnąć dowolny program czy też grę, testować i skasować w ciągu 24h. Jest to bzdura – jest to karalne. Już od pierwszej minuty. Nie ma czegoś takiego jak pobieranie na własny użytek czy też na 24h.

PODSUMOWUJĄC: Całkowicie darmowe lecz nielegalne według polskiego prawa. Ponadto narażamy się na możliwość zainfekowania swojego komputera jakimś dziadostwem. A co powiesz jeśli wszystkie twoje dyski i pliki z udostępnionych zasobów sieciowych zostaną zaszyfrowane (atak typu ransomware) i zobaczysz napis “zapłać 1 BTC w ciągu 3 dni by odszyfrować dane”. Zapłacisz jednego bitcoina czy zaciśniesz zęby i wybierzesz format dysku twardego z systemem żegnając się ze wszystkim? Nie jest to wcale nierealne…


 

 

 

 

 

 

=== 2. ZAKUP KONTA / DOSTĘPU DO KONTA (Allegro) ===

Środkiem półlegalnym jest pozyskanie dostępu do konta dla przykładu z Allegro. Dlaczego półlegalnym? Z prawnego punktu widzenia jest to w pełni legalne. Kupując dostęp do konta nie musimy się obawiać konsekwencji karnych. Możemy tu oczywiście zakupić konto używane na własność i przejąć je w posiadanie – bądź też wykupić dostęp do tak zwanego “konta współdzielonego” gdzie właściciel udziela nam jedynie dostępu do swojego konta. Są one przełączone w tryb rodzicielski – znamy hasło do konta, możemy się nań zalogować – ale nie zmienimy danych dostępowych.

W czym tkwi szkopuł? Z punktu prawnego jest to legalne – nikt nie zabroni nam go używać (inną kwestią może być sprzedaż dostępu i zarabianie na tym procederze przez właściciela konta) – natomiast jest to “nielegalne” patrząc od strony umowy użytkownika ze Steam. Takie konto może zostać przez Steam zablokowane ponieważ regulamin zabrania udostępniania konta osobom trzecim. Aczkolwiek nie słyszy się by sam Steam blokował takie konta. Co przyznam, że mnie osobiście dziwi. Zdziwiło na tyle, że postanowiłem to swego czasu sprawdzić….

 • Napisałem do Allegro w tej sprawie. Allegro nie widziało podstaw prawnych świadczących by taka aukcja naruszała polskie przepisy.
 • Rozmawiałem z deweloperami na ten temat. Zgłaszali oni ten problem do Steam – jednak ten olewa sprawę.
 • Sam pisałem do Steam w tym temacie. Zignorowali temat – ostatnią ich wypowiedzią było “nie możemy ci pomóc w tym temacie”.

Tak więc dla mnie jest to dziwne. Chyba mają tak ogromy obrót w swoim sklepie, że nie chce im się zajmować tym procederem. Patrząc na statystyki zakupionych “dostępów” idą w tysiące. Właściciel konta udostępnia dostęp za kilka złotych (oczywiście konkurencja wymusza zbijanie cen) ale i tak po przemnożeniu przez ilość osób, które zakupiły dostęp wychodzi niezła kwota – on zaś niczego przy tym nie dokłada – raz zakupione konto służy mu do dalszego zarobku. Minusem takich zakupów jest to, że nagle po 2 miesiącach okaże się, że hasło do konta przestało działać – trzeba znów kontaktować się ze sprzedającym i domagać się hasła. Inny minus to zapisywanie gier w chmurze – może się zdarzyć, że ktoś usunie twój zapis gry (trzeba wyłączać zapisywanie w chmurze by uniknąć przykrych niespodzianek).

Tu mamy wątpliwości etyczne czy takie postępowanie jest właściwe. Rozwiązanie to jest legalne lecz twórca gry nie zarobi na tym ani grosza (prócz zakupu gry przez sprzedawcę na Allegro). I tylko tyle. Bardziej etyczne i wg mnie fair play jest zakup całego konta. Kupujemy wszak coś na wzór książki czy też filmu.

PODSUMOWUJĄC: Jest to legalne patrząc od strony prawnej. Nielegalne patrząc na regulamin użytkowania kont Steam. I znów wątpliwe etycznie jeśli bierzemy pod uwagę wydźwięk na zarobek autora gry, który nie zarobi na tym złotówki nie licząc pierwszego sprzedanego egzemplarza.


 

 

 

 

 

Przykład – Kyn Deluxe Edition za 44 RUB (2,54 zł)

=== 3. SKLEPY ZAGRANICZNE ===

Niektóre z mniej znanych sklepów zagranicznych sprzedają także klucze regionalne Steam, działające tylko w określonym rejonie (tzw. regionalizacja kluczy Steam) – np. w obszarze Rosji, Brazylii,  Indonezji itp. W większości przypadków oferowane tam gry mają niższe ceny (szczególnie, jeśli dana gra jest w promocji) jednak nie da się ich aktywować w innych strefach. Czasami jednak się da…  Polecam w tym celu śledzenie portalu łowcy gier- https://lowcygier.pl/forum/viewforum.php?f=4 – czasami można skorzystać z ciekawych promocji. Problemów może być natomiast kilka więc nie ma co kupować w ciemno i najpierw trzeba sprawdzić czy dana gra jednak da się aktywować bez problemu.

Problematycznych sytuacji może być kilka (ale wcale nie oznacza to, że którykolwiek z nich musi wystąpić!):

 • nie da się zakupić gry ponieważ nasz adres IP jest spoza strefy regionalnej (wtedy trzeba kombinować z połączeniem VPN byśmy zostali zidentyfikowani jako obecni w danej strefie). Taki problem występuje właśnie w rzeczonym Yuplay.
 • gra da się aktywować bez problemu i gra będzie w pełni działać
 • gra się aktywuje, ale dla przykładu może nie być języka polskiego w grze (choć w przypadku zakupu w steam byłby dostępny)
 • zakupiona gra nie chce działać bez stałego połączenia poprzez VPN (jeśli nie jesteśmy w strefie pochodzenia klucza gra nie uruchomi się)
 • gra da się aktywować tylko z terenu regionu pochodzenia klucza (trzeba wtedy korzystać z programów pozwalających na zestawienie połączenia VPN z danym krajem by przedstawić się Steam jako logowanie z danego regionu
 • dany sklep nie przyjmuje płatności kartą kredytową czy też przelewów zagranicznych bądź też przelewów z kont Paypal. Wtedy trzeba kombinować jak koń pod górę w jaki sposób zapłacić. Większość sklepów pozwala zapłacić kartą kredytową (ale wiemy na ile jest to bezpieczne)
 • gry nie da się aktywować bez zmiany regionu sklepu twojego klienta steam.
 • itp.

Warto tu także wspomnieć, iż na allegro także możesz spotkać możliwość nabycia tańszych kluczy z innych stref regionalnych z koniecznością aktywacji danego tytułu poprzez zestawione połączenie VPN.

PODSUMOWUJĄC: Legalne względem prawa lecz sprzeczne z regulaminem używania kont Steam (obchodzenie blokad regionalnych). Plus nieco zabawy z płatnościami i niekiedy aktywacją zakupionych kluczy. Lepiej także bazować na opinii i informacji od innych (forum itp.) niż czasami nadziać się na klucz z blokadą regionalną.


 

 

 

 

 

=== 4. ALLEGRO – oferty sprzedaży zagranicznych kluczy (+aktywacja przez sprzedawców) ===

Na Allegro możesz także napotkać oferty tańszego zakupu kluczy gier do przypisania na swoje konto. Czasami znacznie taniej niż gdzie indziej. Dlaczego jest tak tanio i gdzie tkwi haczyk? Przyjrzyjmy się przykładowej aukcji:

http://allegro.pl/banished-steam-konto-na-twoje-konto-i7394972061.html

Przedmiotem aukcji są gry Banished. Możemy je aktywować na Twoim koncie steam, albo możesz otrzymać nowe gotowe konto z grą - każdy wariant rozpisany poniżej.Po zakupie prosimy o informację, którą z tych dwóch opcji się wybiera. W przypadku braku kontaktu - po 24 godzinach zostanie wysłane konto.1. Jeżeli mamy aktywować grę na Państwa koncie steam - będziemy potrzebowali do niego pełnego dostępu - login, hasło i WYŁĄCZONY steam guard. Po aktywacji region sklepu i waluta może ulec zmianie.

O co tu chodzi? Kod (lub sama gra / prezent) został zapewne zakupiony w innej strefie regionalnej Steam. Na przykład w rosyjskiej. Po zdjęciu wszystkich zabezpieczeń z konta i przesłaniu danych (użytkownik + hasło) sprzedawcy ten zmieni strefę regionalną twojego sklepu na region gdzie zakupiony został kod i aktywuje na nim grę. Z tego co pamiętam ponownie strefę będziesz mógł zmienić na Polskę bodaj po 2 tygodniach. Gra będzie (powinna) działać także i u nas.

Jakie są tego zagrożenia? Przede wszystkim jest to niezgodne z regulaminem Steam. Po pierwsze przekazywanie danych dostępowych do konta a po drugie obchodzenie blokad regionalnych. Po trzecie ryzykujesz utratę swojego konta Steam ponieważ nigdy nie wiesz co zrobi sprzedający. A jeśli zechce cię oszukać?

PODSUMOWUJĄC: jest to tak samo bezpieczne jak i niebezpieczne. Pomijając możliwość zablokowania konta przez Steam (o czym jeszcze sam nie słyszałem) to największym ryzykiem jest przekazanie danych do konta obcej osobie. Nigdy nie wiesz co się stanie…


 

 

 

=== 5. SERWISY ODSPRZEDAŻY KLUCZY (CDKEYBAY, G2A, Kinguin itp.) ===

Uwaga: nim zdecydujesz się na zakup gry – warto jest najpierw sprawdzić ceny w jakiejś porównywarce cen, np. CDKEYBAY (https://www.cdkeybay.com/). Pozwoli ona sprawdzić gdzie najtaniej dostaniemy klucz do danej gry.

Każdy z was słyszał zapewne na temat serwisów “szarej strefy” czy też “rynku wtórnego” – niechlubnych określeń, którymi obarcza się serwisy pokroju G2A, Kinguin. Gamivo itp. W serwisach tych można zakupić gry po cenie o wiele niższej niż cena sklepowa czy też bieżące ceny w różnorodnych sklepach – w tym także znacznie niższe niż ceny promocyjne. Czemu te serwisy są tak bardzo znienawidzone?

Samo sprzedawanie kluczy, których jesteśmy posiadaczami nie jest złe. W końcu mamy coś, za co zapłaciliśmy. Przysłowiowe g… powinno kogokolwiek obchodzić co robimy ze swoją własnością. Pomijając sam sklep Steam gdzie nie kupujemy kluczy ani giftów (co zostało już jakiś czas zablokowane przez Steam) nabyć tam możemy jedynie sam produkt i prócz aktywacji na swoim koncie czy też koncie osoby dla której tenże produkt kupujemy – nie mamy możliwości odsprzedaży innej osobie zakupionej gry. Kody możemy natomiast kupić we wszelkich sklepach  z grami, wygrać czy też pozyskać w inny sposób. Czasami gra nam się nie podoba a niekiedy zaś po prostu chcemy sprzedać ją i kupić sobie coś innego. Ot dla przykładu rozmyśliliśmy się. Co wtedy? Klucza w większości przypadków nie można już zwrócić w miejscu zakupu ponieważ sprzedawca nie będzie w stanie sprawdzić czy nie był użyty – czy też nie wie, czy za chwilę po otrzymaniu pieniędzy go gdzieś nie aktywujemy – przecież go nie zapomnimy – to tylko ciąg znaków i liczb…

Z pomocą w wyżej wymienionych przypadkach służą właśnie platformy pokroju G2A. Tu można sprzedać swój klucz. Czasami nawet na tym kilka złotych zarobić. A niekiedy sprzedać po kosztach czy też z małą stratą. Oczywiście należy tu wziąć pod uwagę, że od kwoty sprzedaży potrącą nam jeszcze kilkanaście procent za obsługę procesu sprzedaży. Ale zawsze jest to zysk, który można przekuć na zakup innego tytułu. Co jest złego w tym całym procesie? Według mnie – nic. Powinniśmy mieć możliwość sprzedaży swojej własności jeśli mamy takie życzenie. W czym więc tkwi problem z tymi serwisami?

Problem powstaje, gdy do procesu wchodzą oszuści. W uproszczeniu wygląda to tak, że dysponując kradzioną kartą kredytową kupuję w dowolnym sklepie kod do jakiejś gry. Sklep – a następnie twórca gier dostaje w tym momencie pieniądze za sprzedaż towaru. Sprzedaję następnie tenże kod na G2A. Ktoś zakupi ode mnie tą grę (specjalnie puszczę nieco taniej by szybko zeszła) – aktywuje na koncie i sobie gra w najlepsze. W końcu transakcja na skradzionej karcie zostaje zauważona przez właściciela, który zgłasza reklamację i cofa ten zakup. Dajmy na to, iż minęło przez ten czas trzy tygodnie. Nagle zakupiona przez nas gra znika z konta Steam. Zgłaszamy ten problem do G2A – jeśli kupowaliśmy z włączoną opcją G2A Shield, dopłacając nieco więcej przy zakupie – odzyskamy poświęcone środki. Jeśli nie – najprawdopodobniej będziemy nieco w plecy z kasą. Co się dzieje dalej? Sklep gdzie złodziej zapłacił kartą dostaje z banku żądanie zwrotu pieniędzy – co oczywiście musi zrealizować. Pieniądze, które poszły do autorów gry – ci także muszą zwrócić. W większości przypadków dokładając nieco więcej do całego interesu. Strata nerwów, czasu i pieniędzy. Oczywiście metod oszustwa jest więcej.

Mnie osobiście wydaje się, iż najbardziej cała sytuacja boli sklepy, które sprzedają gry w promocji. Czasami takie promocje są dosyć atrakcyjne i jasne jest, że ludzie kupią klucze taniej po to, by móc później sprzedać grę drożej i zarobić. To bije także w cenę gry – kto będzie później kupował ją w pełnej cenie na Steam skoro jest dostępna o 50% taniej gdzie indziej? To powoduje, iż realna wartość gry na rynku nieco spada – wszak ludzie nakupili masę kluczy i cena przez pewien czas będzie niższa…

Jeśli szukasz najtańszej oferty – i chciałbyś wiedzieć który ze sklepów (lub też “sklepów szarej strefy”) posiada dany tytuł najtaniej to proponuję skorzystać z jednego z agregatorów sprzedaży – jakim jest CDKEYBAY (https://www.cdkeybay.com/) All Keys Shop (http://www.allkeyshop.com). Zbierają one ceny ze wszystkich sklepów i przedstawiają nam czytelną listę z najniższą ofertą. Do tego niektóre pokazują także wysokość opłat w przypadku płatności kartą, za pomocą paypala czy też dopłatę w przypadku włączenia ochrony kupujących (shield).

 

PODSUMOWUJĄC: Serwisy sprzedające klucze to obecnie najbardziej lukratywne miejsce gdzie możesz nabyć najtaniej klucze do gier. Co prawda po doliczeniu opłat w postaci wszelakiej ochrony typu g2a shield oraz płatności (paypal, kartą itp.) cena nieco wzrasta względem tej pierwotnie wyświetlonej (tak, na zachętę!) jednak i tak bardzo rzadko się zdarza byś mógł znaleźć gdzieś obecnie tańszą ofertę. Ryzykujemy, iż jeśli nie dopłacimy kupując drożej z ochroną – nasza gra może nagle po 2-3 tygodniach wyparować z naszego konta a wydane nań pieniądze najczęściej przepadają.

 

Nim jednak zdecydujesz się na zakup – wyszukaj daną grę w agregatorze linków, np. CDKEYS (https://www.cdkeybay.com/). Pozwoli to rozeznać się w oferowanych cenach i wybrać ten serwis, który ma najniższe ceny.

 

UWAGA! Odradzam korzystanie z serwisu ENEBA (https://www.eneba.com) – sam miałem z nimi styczność – ten sklep potrafi odmówić zwrotu należności za zakupioną grę jeśli klucz nie działa! Pomimo wysłania im o co prosili wymyślali gruszki na kiju aby tylko nie zwrócić należności. Pomijając takie “błahostki” jak błędy w sklepie (zapłacisz… a klucza nie dostaniesz!) po… wysłanie ci faktury z danymi całkowicie innej osoby na całkowicie inny tytuł! ODRADZAM – zakupy na Enebie to proszenie się o kłopoty!


 

 

 

 

 

=== 6. SKLEPY Z GRAMI (paczki gier – Bundle) ===

Obecnie istnieje wiele różnych sklepów z grami, które oferują nam możliwość zakupienia kluczy Steam, GOG, Origin itp. Część z nich posiada ceny zbliżone do Steam a czasami zdarzają się szczególnie fartowne promocje gdy możemy dany tytuł kupić po wyjątkowo okazyjnej cenie. Jeśli polujesz na daną grę, warto obserwować serwisy pokroju ITAD czy też Salenauts – ten mailowo powiadomi nas o obniżce ceny gry na tytuł na który polujemy. Wracając do sklepów – te niekiedy tworzą paczki gier i sprzedają taki pakiet po obniżonych cenach. Przodują w tym Humble Bundle czy też Fanatical (dawne BundleStars) oraz IndieGala.lub też HRKGame.com. Co tydzień-dwa można wyjąć paczkę niezłych gier w dosyć przystępnych cenach. Czasami gry dzielone są na kilka poziomów cenowych – dla przykładu pierwszy poziom za 1$, drugi za 5$, trzeci za 12$. Oczywiście kupując wyższy poziom nabywamy gry zarówno z niego jak i niższych poziomów. To co nam nie pasuje (w końcu każdemu uda się w końcu trafić jakieś duplikaty) można oddać znajomym czy też wymienić się z innymi osobami na gry, których poszukujemy (o wymianie za chwilę) – czy też sprzedać.

Fajną opcję mamy przy HRKGame – klikając na Stwórz pakiet możesz wybrać kwotę, którą chcesz przeznaczyć na zakup 5/10/15 gier (odpowiedni 4 / 7.70 / 11.50zł) i wybrać interesujące cię gry. Czasami rzucają tam ciekawe tytuły.

Warto tu także wspomnieć, że TOS (Terms Of Service – warunki użycia serwisu) zabraniają dla przykładu oddawania kluczy jako giveway czy też dalszej ich odsprzedaży (https://support.humblebundle.com/hc/en-us/articles/204527298-Top-20-FAQ). Trochę mnie to mierzwi szczerze powiedziawszy. Rozumiem zakaz odsprzedaży – ale nie mogę oddać swojego zakupionego przeze mnie klucza komu zechcę?

 

PODSUMOWUJĄC: W pełni legalne miejsce gdzie tanio i bez ryzyka możemy zakupić niezłe gry w bardzo atrakcyjnych cenach. Pomimo tego, że część sklepów jest zagraniczna płatność za pomocą Paypal czy też przelewów z kont bankowych / kart kredytowych jest bezpieczna (piszę tu o największych i sprawdzonych sklepach).

 

Wykaz interesujących stron:


 

 

 

 

 

 

 

=== 7. Zakupy grupowe pakietów gier na Steam w grupie GROUPBUYS (BundleSplits) ===

Gracze mogą się także dobierać w grupy po to by kupić dany produkt taniej. Zacznijmy od Steam.

https://store.steampowered.com/sub/40632?l=polish

Gra Broforce  w czworopaku kosztuje 161,99 zł, czyli 162 zł. Po podzieleniu na cztery daje ceną 40.50 zł per sztuka gdzie zakup jednego egzemplarza kosztuje normalnie 53,99 zł. Czyli kupując w paczce oszczędzamy 13,50 zł każdy. Istnieją do tego dedykowane grupy, jak na przykład Group Buys – https://steamcommunity.com/groups/groupbuys

Oto inny przykład – w czasie przeceny pod koniec marca tego roku oferta na Medieval Engineers 4-pack wyniosła każdego z kupujących po 5.7 EUR na głowę (po 24,50zł) – gdzie obecnie gra kosztuje około 72 złotych. Z tego co sprawdziłem wg ITAD najniższa odnotowana cena pojedynczego egzemplarza na steam to 7,59 EUR.

Jak widać jeśli uda się wyłapać taką ofertę to można kupić daną grę naprawdę tanio. Wcześniej gdy istniała możliwość zakupienia każdej gry w formie prezentu i przechowywanie jej w plecaku każdy wyczekiwał wyprzedaż, kupował nieco z zapasem i później można było się tym wymieniać czy też sprzedać z małym zyskiem. Teraz trzeba polować na okazje, dogadać się z zainteresowanymi zakupem i rozdystrybuować zakupioną grę pomiędzy nich.

PODSUMOWUJĄC: W pełni legalny sposób by pozyskać tanio grę. Niestety zdarza się to rzadko i trzeba o tym wiedzieć nim oferta przeminie. Możesz zerkać co jakiś czas na wspomnianą grupę jeśli nie chcesz utracić tak lukratywnej oferty 😉


 

 

 

 

 

=== 8. Zakupy grupowe paczek gier Indiegala ===

Istnieje także możliwość wspólnego zrzucania się na zakup gier oferowanych w pakietach. Dla przykładu serwis IndieGala pozwala zakupić gry w paczkach – im więcej zakupionych gier, tym cena niższa. W uproszeniu: przy zakupie pełnej gry można w czasie obowiązywania tzw. “Happy Hours” kupować otrzymując przy okazji bonusowe paczki gier. Całość powoduje, że końcowa cena za paczkę gier jest bardzo atrakcyjna. Osoba opędzająca całość (tzw. “host”) dolicza sobie także do 6% ceny za obsługę (takie są zasady w tej grupie, iż host może sobie doliczyć max 6%). Czy to dużo? Opędzenie później wysyłki i pozbieranie pieniędzy od zainteresowanych (w końcu zakładamy za nich własną kasę) to nie mniej niż 2h roboty. Tak więc to nie jest to jakiś lukratywny interes pozwalający zarobić kokosy (pamiętajmy, że obsługa tego zajmie jego czas).

Przykład:

 • prowadzący akcję kupuje pełną paczkę za 3.49 USD.
 • w czasie “Happy Hours” kupuje dwukrotnie 5 paczek gier płacąc 42.50 USD (cena jest wtedy nieco niższa)
 • paczka to jedna gra plus trzy (1+3). Co przy 2x 5 paczek = 2x (5 paczek) = 2x (5x (1+3))) = 2x (5x 4) = 2x 20 = 40 gier
 • łącznie to 40 gier (w tym 10 otrzymanych w gratisie) plus ta jedna zakupiona na początku .
 • Czyli mamy 41 gier za 3.49 USD + 42.42 USD
 • Po przeliczeniu wyjdzie z tego około 1.18 USD za sztukę.

Co w zamian? Dostajemy paczkę gier w niezłej cenie. Inna sprawa, że gry w tych paczkach nie są wysokich lotów. Sam w ten sposób je kupuję i czasami wezmę z tych paczek 10-13 gier jedną maksimum dwie gry. Resztę wyrzucam jako giveawaye na steamgifts. Dla niektórych te gry są ciekawe, inni polują na karty a jeszcze inni zbierają +1 grę do swojej biblioteki.

PODSUMOWUJĄC: Bardzo tania i w pełni legalna metoda na pozyskanie paczki gier – niestety gier wątpliwej jakości.


 

 

 

=== 9. Zakupy grupowe paczek gier GoGoBundle / Otaku bundle ===

Kolejnym znanym serwisem, który sprzedaje kiczowate gierki popakowane w paczki to dla przykładu GoGoBundle (https://www.gogobundle.com/latest/bundles/) czy też Otaku Bundle (https://otakubundle.com/). Tu zasada jest bardzo zbliżona z tym, że bardziej przejrzysta.

Przykład z Otaku Bundle:

 • 1 paczka gier = 1.49 USD za sztukę
 • 10 paczek = 0.60 USD za sztukę

 

Przykład z GoGoBundle:

 • 1 paczka gier = 1.49 USD
 • 50 paczek gier = 0.45 USD za sztukę

Jak widać większy wolumen zakupów to duża zniżka. Potem trzeba jeszcze ściągnąć kasę od zainteresowanych i wysłać im klucze. Sposób na zakup paczki gier, które zwykle pojawiały się już dziesiątki razy w innych paczkach.

PODSUMOWUJĄC: Niestety lecz serwisy te upadły. Spowodowało to też pewne perturbacje ponieważ część deweloperów nie otrzymała pieniędzy za sprzedane już gry więc unieważnili klucze do swoich gier (nie zadziałają).


 

 

 

 

=== 10. BUNDLE SPLTS – podziały paczek gier Humble Bundle / Fanatical ===

Czasami spośród gier oferowanych na przykład przez Humble Bundle (https://www.humblebundle.com/) czy Fanatical (https://www.fanatical.com/en/bundle) zainteresuje nas tylko jeden konkretny tytuł. Co wtedy zrobić? Możemy spróbować podzielić tą paczkę pomiędzy osobami zainteresowanymi resztą tytułów. Nawiązuję tu do pod-forum “Bundle Splits” grupy Group Buys na Steam (https://steamcommunity.com/groups/groupbuys/discussions/14/).

 

Przykład:

 • użytkownik mm9m9m9m9m9 (chyba mu się klawiatura zacięła) proponuje podział paczki Humble Bundle Daedallic.
 • On sam jest zainteresowany zatrzymaniem gier Silence oraz Shadow Tactics. Za wszystkie gry trzeba zapłacić 12$.
 • Jeśli chodzi o wyznaczone kwoty, to są one samodzielnie ustalane przez samego sprzedającego (można z nim polemizować).
 • Ceny głównie biorą się z progów (co omawiałem nieco wyżej tłumacząc zasady płatności Humble Bundle) – pierwszy Tier (próg) = 4 gry za 1$, za drugi 8.20$, za trzeci 12$. Tak wyznaczyło ceny Humble Bundle.
 • W tym konkretnym przypadku ceny jakie zaproponował są dosyć zrównoważone. Główną grą paczki jest Shadow Tactics, zaproponował ją za 4$, po tym The Long Journey Home za 2$ – i tak dalej.
 • Tak więc tu panuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Kto się pierwszy odezwie deklarując chęć zakupu wskazanej gry po tej cenie zostaje zwykle przyjęty. Jeśli nie zdążyłeś – próbuj dalej – czasami pojawia się kilka ofert zakupu z podziałami. Zawsze też możesz sam taki przeprowadzić.
 • Zauważ pierwszy wpis autora – nie zakupił jeszcze tej paczki a dopiero to rozważa jeśli znajdzie się odpowiednia ilość chętnych do wspólnego zakupu.
 • Oczywiście po wszystkim musimy się skontaktować z autorem i rozliczyć się z nim, pozyskując klucz do upragnionej gry.

 

Bezpieczeństwo: rzadko zdarzają się tu oszustwa. Jeśli chcesz być w 99% pewien, iż nie wydarzy się nic nieoczekiwanego sprawdź profil steam sprzedającego oraz czy dana osoba już wcześniej prowadziła takie oferty sprzedaży (i w jaki sposób się zakończyły).

 

POSUMOWUJĄC: Łatwy sposób na zdobycie tylko tego konkretnego tytułu, którym jesteś zainteresowany – bez konieczności nabywania pozostałych tytułów. Sam wielokrotnie z tego korzystałem.


 

 

 

 

 

=== 11. BUNDLE LEFTOVERS – Pozostałości z paczek ===

Podobnie do zakupu dzielonego opisanego powyżej działa odsprzedaż reszty gier z danych bundli (paczek). Jeśli komuś pozostała jakaś gra, którą nie jest zainteresowany może próbować ją sprzedać za wskazaną przez siebie kwotę. Czasami oferowane ceny są dosyć atrakcyjne. Kwestia okazji.

Na przykładzie załączone obrazka widzimy, iż jeden z użytkowników chce się pozbyć pozostałości z paczek Humble Monthly za wskazaną przez siebie kwotę. Oczywiście możemy próbować negocjować końcową cenę i starać się ją zbić.

 

POSUMOWUJĄC: Jeśli spóźniłeś się z zakupem paczki – tu możesz szukać okazji na tańszą grę.


 

 

 

 

=== 12. HUMBLE MONTHLY – pakiety miesięczne gier Humble Bundle ===

Jakieś półtorej roku temu Humble Bundle rozpoczęło miesięczną sprzedaż pakietów gier pod nazwą “Humble Monthly” (https://www.humblebundle.com/monthly?refc=5ryG4u). Każdego miesiąca oferowana jest paczka gier w dosyć atrakcyjnej cenie 12$ – lub nieco taniej jeśli zdecydujemy się zapłacić z góry za kilka miesięcy. Paczka liczy około ośmiu gier – czasami nieco więcej. Jakie gry wchodzą do paczki miesięcznej? Oj, powiem, że niekiedy naprawdę dobre. Sama usługa jest tak naprawdę abonamentem. Można zakupić ją na miesiąc (płacąc za to co będzie w najbliższej paczce), trzy miesiące, pół roku lub też opłacić z góry za cały rok (w tym ostatnim wypadku wyjdzie nam jeden miesiąc za darmo). Smaczku dodaje to, że zawartość paczki jest ujawniana pierwszego piątku każdego miesiąca – jednak do ostatniej chwili nie wiemy jakie gry znajdą się w środku. Czasami ujawniają najlepszą grę lub 1-2-3 tytuły prowadzące – natomiast co do reszty to są one ujawniane dopiero w chwili publikacji.

POSUMOWUJĄC: Sam kupuję ją prawie od początku i powiem, że jestem z niej bardzo zadowolony – wrzucają do niej niezłe gry na których zakup inaczej by mnie nie było stać. Jeśli chcesz ją zasubskrybować – skorzystaj z mojego ref-linka. Ty nic nie stracisz a ja coś zyskam 🙂 https://www.humblebundle.com/monthly?refc=5ryG4u


 

 

 

 

=== 13. BARTER – platforma wymiany gier ===

Jeśli chodzi o barter-a (http://barter.vg) to opisałem go swego czasu dosyć dokładnie w postaci poradnika (Youtube). Opisując pokrótce: jest to miejsce w którym możemy się wymienić z innymi użytkownikami swoimi kluczami do gier. Zasada działania jest prosta i możemy to zrobić na kilka sposobów:

 • szukamy tytułu gry, który nas interesuje a następnie możemy się skontaktować z każdą z osób, które day tytuł posiadają – po prostu tworzymy ofertę wymiany
 • wrzucamy listę posiadanych gier a następnie po prostu na spokojnie czekamy aż zgłosi się ktoś na wymianę (można dla przykładu ustawić, że interesują nas tylko gry z naszej listy życzeń czy też określić inne kryteria, dla przykładu interesują nasz jedynie:
  • gry jedynie z naszej Listy Życzeń (Wishlist)
  • gry, których nie posiadamy, plus dodatkowo można dla nich określić jakie tytuły nas nie interesują:
   • bez gier spoza steam (bez GOG, Uplay, Origin itp.)
   • bez DLC (dodatków do gier)
   • gier uprzednio rozdawanych jako darmowe (przykładowa lista bieżących darmówek jest tutaj: https://barter.vg/giveaways/)
   • gier, które są aktualnie dostępne w paczkach (bundlach) – przykładowa lista tutaj: https://barter.vg/bundles/
   • gier bez osiągnięć i kart
   • gier bez osiągnięć (achievements)
   • gier bez kart
   • gier, które mają oceną niższą niż XX procent
  • gry, które sami posiadamy w swojej liście na wymianę
  • gry, które już posiadamy na swoim koncie steam
  • gry, które oznaczyliśmy jako niechciane (Blacklist)

Większość użytkowników nie za bardzo chce by się z nimi kontaktować poza Barterem (poprzez steam). Dlaczego? Głównym powodem jest to, że zabiera to czas i rzadko kiedy prowadzi do sfinalizowania wymiany. Ale gdy zaakceptujemy czyjąś ofertę czy też ktoś nam coś oferuje to raczej nie ma przeszkód by w ramach zaistnienia takiej potrzeby porozumieć się czy też wyjaśnić wątpliwości.

Bezpieczeństwo. Jaką mamy pewność, że transakcja nie jest oszustwem? Żadnej. Dlatego należy podchodzić z powątpiewaniem do każdej z nich. Oczywiście jeśli widzimy, że mamy do czynienia z użytkownikiem, który jest w serwisie od roku czy dłużej i przeprowadził dziesiątki transakcji zakończonych sukcesem (oznaczonych jako completed, dodatkowo możemy przejrzeć komentarze zakończonych ofert) to takie ryzyko jest znikome (choć nadal istnieje). W jaki sposób zwiększyć powodzenie wymiany i nie nadziać się na kłopot?

 • wybieraj użytkowników z długą historią – nie są tu jeden dzień i znają zasady
 • przejrzyj zawsze poprzednie udane jak i nieudane transakcje użytkownika z którym chcesz się wymienić. W szczególności warto sprawdzić komentarze.
 • jeśli nie jesteś pewien i masz wątpliwości co do danej osoby – to bezpieczniej jest odpuścić.
 • zawsze możesz poprosić o to by to druga strona pierwsza zaprezentowała swój klucz (oczywiście nawet stary handlarz może ci w takim wypadku odmówić gdy wymienia się z kimś kto ma tylko kilka ukończonych transakcji).
 • warto jest sprawdzić opinie o użytkowniku z którym dokonujesz wymiany – np. poprzez Steamtrades (te 4 kolorowe kropki) czy też przeglądając profil tej osoby na steam
 • Istnieją tu także “sprzedawcy kluczy”, którzy mogą ci zaoferować potencjalnie atrakcyjną ofertę. W rzeczywistości kupili klucz do swojej gry gdzieś taniej i chcą cię “wydymać” na jej wartości. Oczywiście jeśli ci to nie przeszkadza i zależy ci na oferowanej grze – możesz się skusić. Przykładem jest tu dla dajmy na to EXILE – zobacz tą transakcję (https://barter.vg/u/1a10/o/2172884/ z udziałem konta mego dzieciaka – i przejrzyj jej poprzednie oferty klikając na “Countered Offer”). Gość twierdzi, że nie interesują go gry bundlowane, nie bierze też pod uwagę bieżących cen gier bazując na G2A i podobnych serwisach… po czym gdy przejrzysz jego oferty (w szczególności ukończone) okaże się, że tak naprawdę łże ci prosto w oczy – bierze po kilka egzemplarzy tych samych gier (na które chwilę wcześniej marudził) wrzucajac czasami jakieś tanie badziewie (dostępne za bezcen na G2A). Właśnie dlatego tacy ludzie nie lubią stron pokazujących “wartość rynkową” gier – ponieważ wtedy ciężko im zarobić – druga strona nie daje się tak łatwo wykiwać.
 • Miej też na uwadze, że wartość gier jest pojęciem względnym inaczej ocenianym przez każdego z nas. Czasami kupisz grę gdzieś okazyjnie i uda ci się ją wymienić na coś droższego, kiedy indziej ktoś bardzo poszukuje jakiegoś tytułu i jest w stanie dać więcej. Różnie to bywa. Znowu może się także zdarzyć, że ktoś nie chce się bawić w sprzedawanie i woli wymienić na tańszy tytuł od ręki czy też po prostu zdecydował, iż ta gra nie jest w jego typie i postanowił się jej pozbyć…

PODSUMOWUJĄC: Świetny serwis wymiany gier z którego korzystam już od długiego czasu i nie da się ukryć, że darzę sentymentem. Wymieniłem tu już wiele gier z innymi osobami i jak dotąd nie miałem powodów do zmartwień (oszuści). Największy plus to możliwośc wrzucenia swoich gier i oczekiwanie aż ktoś się zgłosi z ofertą wymiany.


 

 

 

=== 14. LESTRADES (alternatywa barter-a) ===

Czas na Lestrades (https://lestrades.com/). Swego czasu Barter był zapomnianym i nie rozwijanym serwisem, który chylił się ku upradkowi. W pewnym momencie wygasł mu nawet certyfikat SSL więc zdawało się, że wkrótce zostanie zapomniany. Wtedy też jeden z użytkowników, Nao – postanowił, że stworzy alternatywę dla umierającego Bartera. I tak właśnie narodziło się Lestrades. Ten serwis także pozwala wprowadzić swoją bibliotekę gier na wymianę i działa bardzo podobnie do Barter-a. Nieco różni się mechaniką działania więc może przypaść ci bardziej do gustu niż  opisywany wyżej serwis.

Lestrade ma kilka różnic względem swego pierwowzoru:

 • posiada system “szybkiego łączenia ofert” – wyświetla zbiorczą listę gdzie i z kim możemy wymienić nasze gry (porównując to co posiadamy z listami gier poszukianych przez inne osoby).
 • umożliwia synchronizację z barterem listy gier na wymianę (tradables), listy życzeń czyli listy gier poszukiwanych (wishlist), listy gier niechcianych (blacklist)
 • posiada nieco przyjemniejszą dla użytkownika szatę graficzną jak i też działanie

 

PODSUMOWUJĄC: Serwis bardzo zbliżony funkcjonalnością do Barter-a. W niektórych aspektach lepiej wykonany, z przyjemniejszą dla użytkownika szatą graficzną oraz nieco przyjaźniejszym interface użytkownika nie tak surowym jak w przypadku swego pierwowzoru. Posiada mniejszą liczbę aktywnych użytkowników a część z nich jest obecna na obu platformach.


 

=== 15. STEAMTRADES ===

Serwisem podobnym do Barter-a / Lestrades jest Steamtrades. Główna różnica pomiędzy nimi jest taka, iż Barter służy do łączenia graczy pomiędzy sobą i wymianie gier zaś Steamtrades choć w zamyśle także – to jednak stało się ono miejscem dla sprzedawców kluczy, którzy za odpowiednią opłatą sprzedadzą ci klucz do danej gry. Niektórzy nie dopuszczają nawet wymiany jednej gry na inną i oferują jedynie możliwość zakupu. Większość z nich rozlicza się za pomocą Paypal i najczęściej chce tylko sprzedawać gry.

Bezpieczeństwo. W tym serwisie trzeba być wyjątkowo czujnym ponieważ jest tu wielu oszustów. Jeśli to możliwe to staraj się by kontakt wychodził z twojej strony (byś to ty zaczepiał sprzedającego). Dlaczego? Ponieważ trafiają się tu impersonatorzy. Oszust zakłada swoje konto steam i zmienia je (avatar, opis itp.) w ten sposób by wyglądało identycznie do konta sprzedawcy. Widząc twoje zainteresowanie na forum steamtrades kontaktuje się z tobą, udając sprzedawcę (niby ta sama nazwa, identycznie wyglądające konto (no może prócz poziomu steam itp.)) i dogaduje się co do kwoty i sposobu płatności itp. Po czym nagle kontakt się urywa gdy przelejesz mu pieniądze / przekażesz rzeczy na wymianę. Pamiętaj też o tym, że jeśli przelejesz komuś pieniądze na konto Paypal jako opcja”dla przyjaciół / rodziny” to już ich możesz nie odzyskać w przypadku kłopotów. Zawsze możesz dostać wadliwy, wykorzystany klucz a sprzedawca powie, że dostałeś dobry i zwyzywa cię od oszustów. I co wtedy zrobisz?

Wyszukiwanie osób które posiadają dany tytuł nie jest tu tak prozaiczne jak w Barterze. Wpisujemy tytuł gry (w polu poszukiwanej – lub posiadanej jeśli szukamy osób, które poszukują danego tytułu). Dostaniemy listę osób (tematów) w których wymieniony jest wspomniany tytuł. Należy teraz wejść w każdy z nich i przeszukać go by doszukać się jakie są kryteria wymiany. Niektórzy podają ceny w $$$, inni natomiast dopiero podadzą gdy zapytamy o konkretną pozycję. Zwykle w formie płatności przyjmowane są opłaty poprzez Paypal, klucze CSGO / PUBG / TF2, karty Amazon itp. Kwestia dogadania się ze sprzedającym. Proponuję jednak najpierw sprawdzić po ile gra chodzi w serwisach typu G2A ponieważ ceny bywają tu nieco przesadzone (warto sprawdzić kilka ofert, porównać z innymi osobami). Weź także pod uwagę, iż Paypal może naliczyć dodatkowe opłaty za transakcję a sprzedający w większości przypadków zapewne nie zechce zgodzić się na przesłanie opłaty inaczej niż jako opcja “dla znajomych” co czyni tą transakcję nieodwracalną (nie odzyskasz pieniędzy w razie kłopotów) a jeśli już, to dopłata do tej usługi dodatkowo zwiększa koszta co może uczynić taką transakcję nieopłacalną. Przede wszystkim weź pod uwagę, iż nie masz żadnej gwarancji, iż klucz który otrzymasz będzie działał. A co jeśli nie zadziała a sprzedający stwierdzi, że dał ci działający i próbujesz go oszukać? Co wtedy?

 

PODSUMOWUJĄC: Dobry serwis jeśli chcesz w miarę szybko nabyć jakiś tytuł aczkolwiek większość obecnych tutaj to sprzedawcy nastawieni na duży zysk. Minusem jest panujący tu totalny śmietnik jeśli chodzi o oferty – wszystko jest ze sobą wymieszane. Do tego dochodzi pewien stopień ryzyka jeśli chodzi o transakcje (brak jakichkolwiek zabezpieczeń).


 

 

 

 

 

=== 16. BAZAR ===

Ciekawą alternatywą dla G2A (przede wszystkim z uwagi na niższe ceny) jest polski Bazar będący częścią forum łowców gier (https://bazar.lowcygier.pl). Działa na zasadzie podobnej do G2A jednak ten serwis jedynie kojarzy kupujących i sprzedających. W pełni za darmo dzięki czemu ceny są tu najczęściej znacznie niższe niż w innych serwisach oferujących klucze na sprzedaż (sprzedający nie musi ponosić kosztów wystawienia / sprzedaży). Rozliczenie jest możliwe na kilka sposobów: paypal, wpłata na konto bankowe itp. (definiowane przez tworzącego ofertę – głównie dostępne są dwie pierwsze). Niektórzy dopuszczają także wymianę oferowanych przez siebie gier na inne tytuły.

Bazar jest dosyć bezpiecznym miejscem lecz by zachować wyższy stopień bezpieczeństwa staraj się nabywać tytuły od osób, które nieco rzeczy już sprzedały. Na bazarze możesz też opchnąć swoje własne tytuły. Wystarczy się zarejestrować i wrzucić listę posiadanych gier (rejestracja polega na utworzeniu najpierw konta na samym forum łowców gier a dopiero kolejnym krokiem jest dopisanie się do listy osób mogących korzystać z bazaru). Powiadomienia o tym, że ktoś zakupił od nas grę przychodzą na maila (o ile włączymy taką opcję w konfiguracji). Po założeniu konta w bliźniaczym serwisie Salenauts pozwala także zawężyć listę pokazywanych ofert do naszej listy życzeń (konieczna jest okresowa synchronizacja bazaru i salenauts ponieważ lista posiadanych i pożądanych gier się nie aktualizują samoczynnie). Na bazarze można sprzedać do dwóch egzemplarzy każdego z tytułów i takie ograniczenie ma przeciwdziałać sprzedawcom, którzy momentalnie zawładnęliby tym rynkiem zbytu.

PODSUMOWUJĄC: W miarę bezpieczne miejsce z cenami niejednokrotnie niższymi niż w innych serwisach (z uwagi na brak opłat pobieranych przez serwis). Sam wielokrotnie tam sprzedawałem jak i kupowałem różne tytuły. Szczerze polecam.


 

 

 

 

=== 17. PODZIAŁ GIER – GRY BUNDLOWANE / NIEBUNDLOWANE ===

Gry można (oczywiście generalizując) podzielić na dwie grupy: bundlowane oraz nie-bundlowane.

Co to oznacza i z czym to jeść? Gra bundlowana to taka, która trafiła do jakiejś paczki gier (na przykład Humble Bundle) i była sprzedawana dzięki temu znacznie znacznie taniej przez co nabyło ją więcej osób i jej wartość nieco (lub znacznie więcej niż “nieco”) spadła. Gdy sobie podzielisz wartość paczki gier przez ilość gier w środku (w zależności od poziomu – Tier) zauważysz, że jej wartość będzie znacznie mniejsza niż gdyby chcieć zakupić ją na Steam. Tym samym do paczek (bundli) trafiają w większości przypadków gry, które od dłuższego czasu są już na rynku. Można powiedzieć, iż są to odgrzewane kotlety. Czasami dosyć fajne i naprawdę dające dużo frajdy w tej cenie.

Gra “niebundlowana” to taka, która jeszcze nigdy nie trafiła do żadnej paczki gier. Tym samym ciągle trzyma swoją wartość i jest poszukiwana przez większą ilość graczy ponieważ z uwagi na wysoką cenę jest także rzadziej kupowana.

Nie daj się jednak zrobić w jajo gdyby ktoś próbował ci wcisnąć kit, że posiadasz grę bundlowaną, która jest niewiele warta. Tak naprawdę wartość gier jest wyznaczona poprzez ilość graczy, którzy jej poszukują. Tym samym coś, co w momencie dodania do paczki Humble Monthly było warte 10zł po 3 miesiącach może być warte 40zł. Wszystko zależy od zapotrzebowania na dany tytuł. W tym celu warto popatrzeć po ile chodzi dana gra w serwisach typu G2A (w tym ile osób ją sprzedaje, ile osób ma tą grę na wymianę na barterze itp.).

Gier niebundlowanych można próbować szukać nieco taniej w zagranicznych sklepach z tym, że czasami można się naciąć na tym, iż gra jest zablokowana regionalnie i nie da się jej aktywować u nas (co prawda można skorzystać z VPN-ów i “przepiąć” swoje konto Steam do danego regionu i tam da się już ją aktywować. Czasami niektóre z gier mogą mieć także dodatkową blokadę regionalną i nie dać się uruchomić w innej strefie np. przez 3 m-ce od aktywacji). To znowu należałoby sprawdzać na steam.db jeśli nie chcemy się naciąć na posiadanie klucza, którego nie będziemy w stanie aktywować u siebie na koncie. Polecam w tym celu śledzenie wątków na Łowcach Gier. Tam starzy wyjadacze czasami zdradzają gdzie znaleźli lukratywne okazje.

PODSUMOWANIE: Podział ten został utworzony przez samych graczy na podstawie dostępności tytułów i bezpośrednio reguluje on ceny tytułów na rynku wtórnym. Jeśli jakaś gra była dostępna w bundlu jej wartość automatycznie spada i traci na jej atrakcyjności. Dopiero brak towaru do odsprzedaży i deficyt powoduje windowanie jej ceny wzwyż.


 

=== 18. TAŃSZY ZAKUP GIFTÓW  ===

Niektóre z osób chcą w jakiś sposób wyciągnąć pieniądze z portfela Steam uzbierane ze sprzedaży skinów, skrzynek i innych pierdół. Czasami mają i po kilka setek złotych. Co więc robią? Oferują daną grę o 20% ceny lub nawet i więcej. Co to oznacza? Że daną grę sprzedadzą ci dla przykładu za 80% jej obecnej ceny. Jeśli dana gra kosztowała 100 zł a obecnie jest w przecenie i kosztuje 60 zł, to płacąc 80% jej obecnej ceny zapłacisz jedyne 48 zł.

Gdzie szukać takich osób? W różnych miejscach. Możesz także podpytać swoich znajomych bądź sprawdzić fora na temat gier ponieważ łatwo znaleźć tam osoby chcące upłynnić zawartość swojego portfela.

W jaki sposób to działa? Przesyłasz pieniądze danej osobie, ona dodaje cię do znajomych i przesyła ci zakupioną grę.

PODSUMOWANIE: Dosyć ciekawa oferta. Wiele z osób przez dłuższy czas wykorzystywało tą możliwość i pootwierało nawet mini-sklepiki skupując przeróżne skiny taniej, sprzedając je następnie na rynku społeczności Steam i sprzedając masowo gifty innym. Steam starał się przeciwdziałać oszukiwaniu go w ten sposób ponieważ tracił w ten sposób nieco pieniędzy. Efekt był taki, że teraz łatwo jest wyłapać bana na handel (nie będziesz mógł przesyłać innym giftów) jeśli zajmiesz się tym procederem. Nie tyczy się do kupujących – jednak spowodowało, że czasy złotej ery i zarabiania w ten sposób skończyły się. Nadal można zakupić gry w ten sposób jednak sprzedających jest znacznie mniej ze względu na ryzyko.


 

=== PODSUMOWANIE:

Mam nadzieję, iż ten poradnik Wam się przyda i pozwoli kupować gry nieco taniej, bliżej realnej wartości za jaką można je nabyć. Pozwoli także wchodzić w dyskusję ze sprzedającymi na temat realnej ceny nabycia gry oraz jej wartości.

Jeśli coś pominąłem, coś zgubiłem bądź też coś jest jeszcze dla ciebie niejasne – skontaktuj się ze mną, wyślij maila lub też zaczep na Steam czy pozostaw komentarz. Postaram się wyjaśnić czy też rozwinąć dany temat.


 

 

Materiał w formie poradnika video na YT: