CAVEBLAZERS – Sprostaj wyzwaniu – podążaj w głąb jaskini!

Caveblazer to platformówka typu “roguelike” z losowo generowanymi poziomami oraz dużą ilością losowości – każda rogrywka wygląda inaczej!

logo-medium

►STEAM: http://store.steampowered.com/app/452060/Caveblazers/


 

=== WSTĘP ===

Caveblazers zostało wypuszczone na Steam 24 maja 2017 roku. Jest dziełem niezależnego brytyjskiego studia Rupeck Games (http://www.rupeck.com/) i zostało wydane przez The Yogscast.

 


=== GRAFIKA + MUZYKA ===

Szata graficzna wzorowana jest na popularnej ostatnimi czasy grafice 8/16 bit. Ekran gry to wykonane 2 2D poziomy cechujące się dużą pixelozą – są jednak czytelna dla grającego. Animacja postaci oraz biegających po planszy przeciwników czy też elementy otoczenia nie przeszkadzają w odbiorze treści. Przygrywająca muzyczka nie jest monotonna zaś oprawa dźwiękowa jest w sam raz wpasowana w klimat i oddaje dynamikę gry. Mnie osobiście podpasowała.

 


=== ROZGRYWKA ===

W grze za zadanie mamy eksplorację kolejnych poziomów jaskiń przy czym są one generowane losowo więc za każdym razem będziemy tu mieć całkowicie inny układ pomieszczeń oraz napotykanych przeciwników. Kierujemy naszą postacią którą jest podróżnik, który właśnie odkrył nową jaskinię.  W poszukiwaniu złota, kosztowności oraz z czystej ciekawości wyruszamy do jej wnętrza!

Jak się okazuje, jaskinie kryją wiele niespodzianek ale też i niebezpieczeństw. Napotkamy wielu przeciwników, przed nami wiele niespodzianek a nasze dalsze losy zależą przede wszystkim od naszej zręczności. Do dyspozycji mamy broń sieczną, łuk oraz niekiedy przedmioty o magicznych właściwościach które ułatwią nam rozgrywkę. Sama postać oraz odnajdywane przez nas przedmioty mają swoje cechy, których parametry możemy zwiększać czy też zmniejszać w zależności od tego czy los się do nas uśmiechnie. Prócz tego co jakiś czas bogowie obdarzą nas błogosławieństwem (zawsze pozytywny efekt), które ułatwi nam toczenie dalszych starć. Tych jest cała masa (szybsze strzelanie, odzyskiwanie zdrowia, wyższe skoki itp.). My zaś przed rozpoczęciem naszej przygody możemy jedynie zadecydować jaką postacią będziemy grać – Siłacz ma więcej życia, ale gorzej strzela, Miecznik (rycerz?) lepiej włada mieczem lecz gorzej strzela, Łucznik posiada na starcie jedynie łuk ale za to wypuszcza dwie strzały itp. – a kogo ty wybierzesz?

W trakcie eksploracji spotkamy różnych przeciwników więc warto jest nauczyć się z nimi walczyć. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że niektórzy potrafią rzucać oszczepami itp. (orkowie) – wiec dla przykładu w ich przypadku lepiej nie stać na długiej płaszczyźnie – najpierw rzucą a później podbiegną by atakować.

 


I garść porad dla nowego podróżnika:

 • Podróżując napotkasz skrzynki, skrzynie czy też wazy – można je rozwalić mieczem czy też z łuku. Staraj się zbierać wszystkie możliwe ponieważ nawet z najmniejszej i niepozornej może wylecieć coś ciekawego!
 • Jeśli to możliwe, atakuj przeciwników z dystansu (łuk) – i pamiętaj, że można jednocześnie strzelać i przemieszczać się – wykorzystaj to do lepszego namierzenia przeciwnika (a także by nieco wysunąć się na krawędź urwiska i ostrzelać tych niżej / wyżej). Można też podskoczyć i strzelić w powietrzu co czasami pozwala sięgnąć niedostępnego wcześniej przeciwnika.
 • Staraj się zbudować (ubrać) postać którą będziesz łatwo mógł zauważyć na planszy – przyda się w ferworze walki.
 • Każde starcie posuwa nas nieco dalej – co każde 2.000 zebranych punktów dostajemy coś nowego (najczęściej elementy ubioru).
 • Poznaj technikę przeciwników – w szczególności unikaj goblinów i orków. Jeśli to możliwe – wycofaj się i zaczekaj na przeciwnika – najprościej jest załatwić go mieczem.
 • Unikaj “stawania” na przeciwniku. Nasza postać może atakować w lewo i prawo więc nigdy nie wiadomo w którą stronę przemieści się przeciwnik.
 • Testuj różne perki – niektóre mogą przypaść ci do gustu.

 


=== OCENA = POZYTYWNA ===

Zdecydowanie pozytywna. Pomimo tego, iż ginąłem raz za razem po raz kolejny znów podchodziłem do gry starając się dotrzeć tym razem nieco dalej. Dobra zawartość względem ceny.

 

+++ PLUSY +++

 • wciągająca rozgrywka
 • oprawa graficzna i dźwiękowa
 • masa przedmiotów, blessów (błogosławieństw) oraz skórek do odkrycia!
 • jest niezłym wyzwaniem (ale może tym samym zniechęcić)
 • można grać swoim stylem (wybierając odpowiednie perki)
 • dobry stosunek cena / zawartość

 

— MINUSY —

 • może nieco zbyt mało sposobów na odnowienie życia
 • poziom trudności
 • wymaga nieco wprawy (ćwiczeń) i wyczucia by dostać się w niektóre miejsca
 • bossowie są nieco źle zbalansowani (zbyt łatwi lub zbyt trudni do ubicia)

 

 

 


GALERIA:

 


Youtube: