#T11 = TECHNICZNIE == Ręczna korekta dźwięku (normalizacja przesterów) w Audacity

W jaki sposób dokonać korekty dźwięku w swoim filmiku by znormalizować nagranie i nie utracić wartości które zostałyby przycięte?

Audacity - Ręczna korekta przesterów

Audacity – Ręczna korekta przesterów


Audacity jest w pełni darmowy programem opensource do obróbki (przetwarzania) dźwięku. Jest na tyle dobrym kawałkiem softu, iż można go szczerze polecić – sam z niego bardzo często korzystam i w niczym nie ustępuje komercyjnym odpowiednikom a dla użytkownika domowego w zupełności wystarcza do podstawowych zastosowań.

Nie będę tu opisywać wszystkich jego funkcji i w tym odcinku skupię się tylko na jednym – ręcznej normalizacji całości nagrania do względnie równego poziomu.

 

W jaki sposób tego dokonać? Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że automatyczna normalizacja potrafi wzmocnić zawartość co najwyżej do największej (najwyższej) próbki w nagraniu. Można co prawda użyć opcji “Kompresor” (najlepiej z włączoną opcją “kompresja oparta na szczytach“) – ale takie wyrównywanie nie zawsze może nam się podobać…

 

Wystarczy zlokalizować szczytowe wartości nagrania (widoczne “góry” w zapisie ścieżki), zaznaczyć je – i użyć opcji normalizacji by zbić ich wartość ręcznie do żądanego poziomu (należy obniżyć wysokość o kilka dB względem reszty nagrania. Następnie można podbić całość opcją wzmocnienia i mamy wtedy całe nagranie we względnie tej samej głośności.

 

Największym plusem ręcznej obróbki jest to, że od razu wyłapiemy wszelkie trzaski i stuknięcia w mikrofon dzięki czemu będziemy mogli je wyeliminować. Dla mniej wybrednych polecam wspomnianą opcję kompresora – ale o tym… w kolejnym odcinku…