#08 = TECHNICZNIE == Usunięcie fragmentu nagrania bez rekompresji całości pliku

W jaki sposób szybko usunąć fragment nagrania – lecz by nie było potrzeby dokonywania rekompresji materiału? Czy da się usunąć niechciane fragmenty bez kilkugodzinnego ponownego przetwarzania całego filmu? Otóż – da się!

Usuwanie fragmentu filmu

Usuwanie fragmentu nagrania

 

Czasami już po wytworzeniu (wyrenderowaniu / wyliczeniu) okazuje się, że części nagrania chcielibyśmy się pozbyć z różnych powodów. Zwykle taka operacja skończyłaby się ponownym renderowaniem materiału co kosztuje masę czasu. Jednak jak się okazuje możesz pozbyć się niepotrzebnych fragmentów w bardzo prosty sposób, bez konieczności ponownego renderingu filmu.

 

W jaki sposób tego dokonać? Wykorzystując oprogramowanie na licencji open-source – AVIDEMUX.

LINK: https://sourceforge.net/projects/avidemux/

Całość w przystępny sposób wyjaśniłem tutaj:

 

Ważne uwagi:

  • By film nie musiał być ponownie przetwarzany musisz wybrać format w jakim został on zaimportowany (jeśli zaimportujesz plik AVI i wybierzesz jako format wyjściowy MP4 – to raczej nie zadziała).
  • Możesz wyciąć więcej niż jeden fragment nagrania (najpierw usuń pierwszy, potem kolejny)
  • By wyszukać żądany fragment użyj myszy, ale dokładniejszej pozycji poszukaj używając klawiszy kursora – zachowasz większą precyzję.
  • Pamiętaj, że przetworzony plik filmu będzie niewiele mniejszy od oryginału – zadbaj o wolne miejsce na wolumenie w którym go zapisujesz.